Muzyka rap

Muzyka rap wywodzi się z amerykańskiego stylu muzycznego, który pojawił się w roku 1970 i zawojował przemysł muzyczny. To gatunek muzyczny, który uprawiany jest wśród mieszkańców kontynentu afrykańskiego. W wioskach afrykańskich człowiek często opowiadał, między innymi historie plemienia, które wypowiadane były w rytm bębnów, albo przy pomocy klaskania dłońmi. Tacy ludzie w plemieniu, dostarczali lokalnej rozrywki oraz uczyli historii. Tak też powstał styl The Donzes i Griots, który był mówionym śpiewem, którego celem było obrażanie młodych par małżeńskich czy też wyśmiewanie władców. Styl ten praktykowano przede wszystkim w Nigerii i Gambii. Wówczas zaczęto go wykorzystywać także do potyczek słownych między mieszkańcami wiosek, polegających na obrażaniu i ośmieszaniu przeciwnika.

Rap albo rapowanie polega na rytmicznym i ekspresyjnym wypowiadaniu słów, rymowaniu do podkładu instrumentalnego. Muzyka rap często występuje zamiennie z określeniem hip-hop. Hip-hop pojawił się w South Bronx w Nowym Jorku również w 1970 roku. Zawiera takie elementy, jak breakdance , beatboxing, graffiti, których rapowanie jest integralną częścią tego gatunku muzyki.

Pomimo tego, że rap zalicza się do gatunku muzycznego, to jednak naukowcy bliscy są określenia jej mianem zbliżonym do poezji, gdyż zawiera jednocześnie rymy wewnętrzne jak i zewnętrzne, a także akcentowania różnych sylab w linii. Rap powstał pod wpływem afroamerykańskich stylów muzycznych takich jak: blues , funk i R & B i stanowi jedną form rozrywki dla młodych ludzi w centrum miast i przedmieść. Muzyka rap posiada wokalny styl rymowania, tak zwane zapętlenia. Tematem piosenek są teksty osobiste i często rapowych artystów. W 1979 roku Kurtis Blow i był jednym z pierwszych raperów.

Muzyka rap w latach 1990 i 2000 stała się jednym z najbardziej popularnych gatunków tej muzyki. Przyczynili się do tego między innymi tacy wykonawcy jak Emimen, Outkast , 50 Cent , Jay-Z i Kanye West .Wielu raperów funkcjonowało w ośrodkach miejskich, w dzielnicach, gdzie występowała przestępczość i narkotyki, a teksty wielu piosenek rapowych odzwierciedlało warunki społeczne owych artystów.

Muzyka rap pierwsza jako gatunek muzyczny poruszyła temat między innymi brutalności policji wobec czarnoskórych obywateli. Umożliwiła więc buntowniczej młodzieży na wyrażenie swojego zdania i punktu widzenia i stała się poniekąd ich formą protestu. Czarnoskóra społeczność USA w rapie znalazła odbicie własnych problemów jak i potwierdzenie własnej wartości i tożsamości narodowej. Rap wypromował też nowy styl ubierania się, a więc noszenie złotych łańcuchów i tenisówek bez sznurówek. Wielu w Ameryce uważa też, że muzyka rap promuje przemoc i obecność narkotyków, czym zachęca swoich, szczególnie młodych słuchaczy do popełnienia nielegalnych działań.

Styl rapu od początku powstania kojarzony był z tak zwaną twórczością ulicy. Najpierw śpiewano i tworzono ją w domach, potem na ulicach, stacjach metra, aż wreszcie dotarła m.in. do klubów Bronxu takich jak: Ecstasy Garaże, Savoy Manor Ballroom, The Disco Feler, Club 371, T-Connection.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz