Jaki instrument muzyczny warto wybrać?

Posiadanie umiejętności gry na instrumencie jest od zawsze bardzo cenione. Zazwyczaj taką naukę zaczyna się w bardzo młodym wieku, szczególnie, jeżeli z muzyczną karierą wiąże się zawodowe i artystyczne plany. Dzięki temu dzieci mają czas by bardzo dobrze i dogłębnie poznać tajniki danego instrumentu z którym przyjdzie im pracować. Ważne jest, by gra na nim była przede wszystkim hobby i aby interesowało się ono tym, co robi. Jeżeli za wszelką cenę będziemy się starali zmusić naszą pociechę do gry na konkretnym instrumencie, by zaspokoić nasze niespełnione ambicje na pewno się wyjdzie to na korzyść ani nam ani dzieciom, które pod dodatkową presją nie będą w stanie zamienić ciężkiej pracy, jaką jest niewątpliwie nauka gry na instrumencie na hobby i swoją własną pasję.

Dlatego też, przed zakupem instrumentu warto jest porozmawiać z dzieckiem, zabrać go na koncert czy po prostu dowiedzieć się od niego czy w ogóle jest zainteresowane taką nauką. Jeżeli to ono prosi nas o zapisanie na lekcje również nie biegnijmy od razu do sklepu muzycznego w celu kupienia najlepszego i najdroższego instrumentu. By zaznajomić z nim dziecko i zobaczyć czy sama nauka gry mu się podoba i mówiąc kolokwialnie coś z tego będzie lepiej jest wypożyczyć lub jeżeli nie ma takiej opcji zakupić jakiś używany sprzęt w niższej cenie, a jeżeli gra rzeczywiście zainteresuje nasze dziecko wówczas obdarować je lepszym sprzętem z nieco wyższej półki.

Chłopak z gitarą byłby dla mnie parą…

.. ale oczywiście nie tylko chłopak. Gitara to jeden z najpopularniejszych instrumentów muzycznych, na której umiejętność gry posiada bardzo dużo ludzi na całym świecie. Nie jest to wcale dziwne, ponieważ jest ona bardzo uniwersalna. Nie jest trudna w przenoszeniu, a jej klasyczna i akustyczna odmiana nie potrzebuje żadnych kabelków, które muszą być podpięte do prądu, dlatego też gitara świetnie sprawdza się podczas pieszych wycieczek, czy plenerowych imprez. Sama nauka gry również nie należy do najtrudniejszych, szczególnie jeżeli posiadamy do tego wrodzony dryg oraz dobrego nauczyciela. Jeżeli jednak chcemy stać się prawdziwymi wirtuozami oczywiście trzeba swoje umiejętności dużo dłużej szlifować. W dzisiejszych czasach niemalże nie wyobrażamy sobie ścieżek muzycznych naszych ulubionych utworów właśnie bez gitary, która jest bezapelacyjnie podstawą, szczególnie w gatunkach takich jak rock (oraz wszystkie jego odmiany) czy pop. Najlepiej grę nauki na gitarze rozpocząć od klasycznego lub akustycznego modelu, a kiedy poznamy już podstawy wypróbować możemy jej elektryczną lub basową odmianę.

Śladami najwybitniejszych klasyków

Równie dobrą alternatywą dla gitary jest wybór nauki gry na pianinie bądź też fortepianie, czyli bardzo klasycznych instrumentach, których wirtuozami byli wybitni muzycy i kompozytorzy tacy jak choćby pochodzący ze Stalowej Woli, a tworzący głównie we Francji Fryderyk Chopin – polak znany na całym świecie. By posiąść umiejętności gry na wysokim poziomie potrzebne jest z pewnością sporo czasu, jednak kiedy już będziemy je posiadali żaden utwór nie powinien sprawić nam trudności w odegraniu. Niegdyś każda szanująca się dama powinna była potrafić grać na pianie lub fortepianie, by swoje umiejętności móc zaprezentować w szerszym towarzystwie. Dziś również taka zdolność jest bardzo ceniona.

Skrzypek na dachu

Skrzypce to jeden z najpopularniejszych instrumentów smyczkowych. Jednak nauka gry na nich jest jedną z najtrudniejszych do opanowania. Dlatego też najlepszą opcją jest, by zacząć je nabywać w jak najmłodszym wieku, by mieć sporo czasu na późniejsze szlifowanie umiejętności. By być prawdziwym wirtuozem w takim fachu potrzebne jest bardzo dużo cierpliwości, opanowania i precyzji, a także kreatywności i siły do ciągłego pokonywania barier i dążenia do perfekcji.

Oczywiście istnieje dużo, dużo więcej ciekawych instrumentów muzycznych, na których warto jest nauczyć się grać. Szczególnie chłopców zainteresować może perkusja, a dziewczynki na przykład flet prosty, choć oczywiście w muzyce i na artystycznej ścieżce nie ma żadnych ograniczeń. Jeżeli mamy dar do muzyki, bez trudu powinno nam się udać naukę gry na nie jednym, lecz nawet kilku instrumentach.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz