Instrumenty dęte drewniane znów w modzie

Granie w akompaniamencie najbardziej rozpoznawalnych orkiestr świata i pod batutami najbardziej docenianych dyrygentów nowoczesnej muzyki z pewnością jest ostatecznym celem każdego, kto świadomie i z determinacją decydują się na rozpoczęcie edukacji w szkle muzycznej. Aby jednak zajść tak daleko, by otrzymywać zaproszenia od najbardziej prominentnych kompozytorów i dyrygentów świata, trzeba nie tylko skończyć najlepsze szkoły muzyczne, ale udowodnić swoją wirtuozerię na wielu frontach. Nie zawsze oznacza to konieczność podążania najbardziej sprawdzonymi szlakami – chociaż bez wątpienia instrumenty smyczkowe czy pianino dają możliwość szybkiego odniesienia międzynarodowego sukcesu, to w świecie współczesnej muzyki coraz więcej jest miejsca na powracające z przeszłości trendy i wykorzystanie takich brzmień jak dawno zapomniane instrumenty dęte drewniane. W odróżnieniu od swoich bliskich krewnych, jak saksofon czy trąbka, a więc instrumenty dęte, ale wyposażone w metalowy ustnik, instrumenty dęte drewniane zbudowane są przy zastosowaniu ustnika drewnianego. Ma to ogromny wpływ na to, jak ostatecznie brzmi wydobywający się z nich dźwięk.

Wszystko to sprawia, że instrumenty zaliczane do tej grupy rodzin wyróżniają się na estradzie dość mocno archaicznym brzmieniem. Jednocześnie są mocno oryginalne i ich walory doceniają przede wszystkim zespoły bardziej alternatywne niż mainstreamowe. To właśnie w offowej muzyce i bardziej progresywnych stylach gry instrumenty dęte drewniane znajdują doskonałe zastosowanie – sensualne granie ambientu czy psychodeliczne odmiany korzennych bardzo dobrze komponuje się z takimi klasycznymi, naturalnymi brzmieniami. Aby jednak umiejętnie posługiwać się tymi instrumentami, konieczne jest znalezienie im odpowiedniego towarzystwa. A ponieważ instrumenty dęte drewniane brzmią bardzo wiekowo i klasycznie, bardzo dobrym rozwiązaniem stylistycznym jest osadzenie ich w bardziej futurystycznie brzmiących dodatkach jak chociażby sampler czy DJ. Festiwale muzyki alternatywnej oraz różnego rodzaju koncerty elektronicznej muzyki eksperymentalnej, coraz częściej niosą w sobie odważne elementy nawiązujących do klasycznego brzmienia, jakie oferują instrumenty dęte drewniane.

Flet, obój czy klarnet, wykorzystywane od zawsze były masowo przede wszystkim do gry klasycznej – ich miejsce kojarzone było głównie z orkiestrą. I chociaż rzeczywiście trudno wyobrazić sobie skomplikowany utwór na orkiestrę bez aktywnego wykorzystania właśnie ich. Dlatego wkomponowane w bardziej nowoczesny utwór stanowią bardzo ciekawe połączenie klasyki i nowoczesności – coś, co w muzyce popularnej jest w ostatnich latach szczególnie modne. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że wielu ludziom kategoria instrumenty dęte drewniane sprawia naturalny problem poznawczy, gdyż większość instrumentów dętych wykonana jest z metalu. Jednak to ustnik i materiał z jakiego jest on wykonany decyduje o tym, do której grupy instrumentów dętych można konkretny egzemplarz zaliczyć. Właśnie dlatego dość nieoczywiście w grupie dęciaków drewnianych znalazł się bardzo metalowy saksofon.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz