Odpowiednia karta dźwiękowa

Sprzęt komputerowy w ostatnich latach zmienia się nie do poznania, głównie za sprawą urządzeń mobilnych. To przenośne telefony i tablety stały się podręcznymi komputerami, dzięki temu, że ich moc obliczeniowa zdecydowanie wzrosła a wprowadzenie interfejsu dotykowego drastycznie podniosło funkcjonalności. Komputer domowy i laptop przestał więc być dla użytkownika tak istotny – na co dzień to mniejsze urządzenia służą do kontaktowania się, zdobywana informacji i codziennym funkcjonowaniu, chociażby przy płatnościach zbliżeniowych. Urządzenia te mogą być jednak tak wielofunkcyjne głównie dzięki postępowi, które lata wcześniej nastąpił właśnie na rynku komputerów domowych. To stała miniaturyzacja podzespołów bazowych i optymalizowanie ich wyników sprawiło, że pojawiła się karta dźwiękowa tak mała, by było możliwe odtwarzanie na niedużym telefonie dźwięku w najwyższej, wielokanałowej jakości wysokiej częstotliwości. Oczywiście sama karta dźwiękowa nie wystarcza do tego, by włączany na telefonie teledysk zabrzmiał perfekcyjnie – niezbędny jest jeszcze zestaw głośników, ale i te za sprawą stałego postępu w sektorze IT stały się jeszcze tańsze i bardziej przenośne niż kiedykolwiek wcześniej.

Telefony i tablety, chociaż masowo wykorzystywane do indywidualnego odsłuchiwania muzyki, przeważnie emitują ją za pomocą słuchawek. Głośniki stają się przydatne dopiero w momencie, gdy chcemy włączyć muzykę z niewielkiego przenośnego urządzenia tak, by było ją słychać w całym domu. Jeśli jednak posiadamy jakikolwiek domowy system audio, nowoczesne karta dźwiękowa w urządzeniach mobilnych poradzi sobie z odpowiednim zestrojeniem i wykorzystaniem takich głośników do transmisji audio. Jednak także urządzenia jak aparat cyfrowy czy kamera wideo wymagają bardzo dobrych podzespołów jak karta dźwiękowa, ponieważ często wykorzystywane są przez użytkowników do nagrywania filmów. I chociaż na jakość nagrania audio wpływa także jakość mikrofonu zewnętrznego lub wbudowanego i hałasy z otoczenia, to odpowiedniej jakości karta dźwiękowa wraz z dobrym fabrycznym oprogramowaniem jest w stanie bardzo skutecznie na bieżąco eliminować wszystkie naturalnie występujące zanieczyszczenia dźwięku. A na lepszych modelach kamer i aparatów taka karta dźwiękowa umożliwia nawet skuteczne edytowanie nagrania bezpośrednio na sprzęcie, co bez wątpienia ma znaczenie już na profesjonalnym poziomie.

Z całą pewnością to właśnie przemysł komputerowy sprawił, że karta dźwiękowa stała się tak istotnym elementem wyposażenia praktycznie każdego sprzętu nas otaczającego. Chociażby w samochodach czy urządzeniach RTV i AGD coraz częściej producenci umieszczają funkcję sterowania głosowego. Rozpoznanie mowy i jej przetwarzanie na odpowiednie zakodowane funkcje urządzenia nie byłoby możliwe, gdyby nie bardzo mocne i jednocześnie wytrzymałe oraz mocno zminiaturyzowane układy dźwiękowe. Dzięki dobrze napisanemu oprogramowaniu fabrycznemu są one bardzo skuteczne i działają bez zarzutu nawet dla wielu różnych użytkowników i styli mowy.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz