Klasyczne instrumenty klawiszowe

W profesjonalnie brzmiących zespołach musi istnieć swoista równowaga w brzmieniach. Oczywiście eksperymentalne i alternatywne kierunki muzyczne mogą obyć się bez charakterystycznie brzmiącej perkusji czy z zastosowaniem wyłącznie instrumentów smyczkowych. W przypadku najbardziej popularnej muzyki najistotniejszym elementem decydującym o sukcesie lub niepowodzeniu danej kompozycji jest równowaga kompozycyjna. Linia melodyjna musi być odpowiednio skomponowana, by była łatwa do zapamiętania i skojarzenia, warto wykorzystać także charakterystycznie brzmiące instrumenty klawiszowe lub dęte. Ich wprowadzenie do kompozycji przeważnie bardzo ją ożywia i sprawia, że każdy utwór z domieszką sekcji dętej robi się od razu bardziej żywiołowy. Instrumenty klawiszowe sprawdzają się tak dobrze do nagrywania popularnej muzyki, ponieważ przy odpowiednio zaprogramowanym sprzęcie, są one dzisiaj w stanie doskonale imitować wiele różnych instrumentów i odgłosów.

To swoiste urządzenia do odtwarzania wcześniej nagranych brzmień i przy właściwym ich traktowaniu, instrumenty klawiszowe są w stanie całkowicie odmienić brzmienie zespołu na albumie studyjnym, oraz kompletnie zdominować cały występ na żywo. Dobry klawiszowiec nie może ograniczać się tylko i wyłącznie do przełączania efektów i grania kolejnych oryginalnych brzmień – ważniejsze jest to, w jaki sposób to robi. Instrumenty klawiszowe dają dobremu muzykowi niesamowicie uprzywilejowaną pozycję, w której ten może z powodzeniem uzupełnić brzmienie swojego zespołu o brakujące smyczki jak skrzypce czy kontrabas, sekcję dętą w postaci saksofonu, trąbki lub puzonu, albo klasyczny fortepian. Aby poprawnie wypaść w takiej sytuacji trzeba jednak doskonale czytać nuty i znać na pamięć solowe partie na inne instrumenty, a to nakłada na klawiszowca wyjątkową konieczność stałego trenowania. Bez wątpienia jednak zespoły, które posiadają w swoich szeregach osoby uzdolnione do gry na klawiszach, wiedzą jak sprawić, by ich instrumenty klawiszowe były unikalne i brzmiały w sposób odróżniający je od całej reszty klawiszy.

Wielu ludzi, którzy grają w zespołach na elektronicznych klawiszach, zaczynało swoją przygodę przeważnie na klasycznych instrumentach jak pianino czy fortepian. Dzięki temu, że w systemie edukacji przewidziano dla dzieci dobrze zorganizowane szkoły muzyczne, większość z nich zdążyła dość szybko zdobyć wiedzę z zakresu czytania nut czy aranżacji własnych kompozycji. To warsztatowe zrozumienie muzyki bez wątpienia ułatwia sprawianie w przyszłości, by nagrane przez instrumenty klawiszowe partie solowe były oryginalne i chętnie odtwarzane tak przez słuchaczy jak i stacje radiowe. Rodzice mający małe dzieci a pragnący przekonać swoje pociechy do świata muzyki, powinni rozważyć dość szybki zakup rozlicznych instrumentów klawiszowych dla dzieci. To przeważnie kolorowe i niepozorne, bardzo odporne zabawki muzyczne, które jednak oferują zaskakująco dużo całkiem funkcjonalnych opcji i skutecznie rozwijają zdolności muzyczne dziecka zanim jeszcze to nauczy się prawidłowo artykułować swoje potrzeby.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz