Najlepsze polskie rockowe zespoły muzyczne

Polscy wokaliści i grupy muzyczne wraz ze swoimi utworami być może nie pojawiają się na najważniejszych światowych listach przebojów, takich jak na przykład Billboard, ale szturmem podbijają rodzimy rynek fonograficzny. Nowych twórców z roku na rok przybywa coraz więcej, jednak te zespoły, lub artyści, którzy kariery rozpoczynali kilkanaście lat temu również nie schodzą ze sceny, a ich kolejne płyty wciąż pokrywają się złotem bądź też platyną i są nucone przez miliony Polaków. A oto kilka kultowych zespołów, które już dziś przeszły do historii muzyki.

Lady Pank

Któż z nas nie zna przebojów „Mniej niż zero”, „Zawsze tam, gdzie ty” „Kryzysowa narzeczona”, czy „Zostawcie Titanica”? Na tych utworach wychowały się już pokolenia młodych Polaków. Są to oczywiście hity rockowego zespołu Lady Pank, powstałego w 1981 roku we Wrocławiu z inicjatywy Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Skład zespołu zmieniał się kilkakrotnie na przełomie lat, jednak niezastąpionymi w nim do dziś są Borysewicz oraz frontman, Janusz Panasewicz. Zespół ten wielokrotnie pojawiał i wciąż pojawia się na największych scenach krajowych festiwali muzycznych, między innymi na deskach Opery Leśnej w Sopocie oraz w Opolu. Najnowszy krążek Lady Pank pojawił się na rynku 15 kwietnia 2016 roku i zatytułowany jest „Miłość i władza”, a promuje go chętnie puszczana przez stacje muzyczne piosenka „Miłość”.

Wilki

To kolejny znakomity polski zespół rockowy, założony przez magnetyzującego wokalem, Roberta Gawlińskiego – frontmana zespołu, który oprócz piosenkarza, pełni funkcję kompozytora i autora wykonywanych przez grupę muzyczną utworów. Jednym z największych sukcesów grupy Wilki był utwór „Baśka”, którego słowa zna każdy w naszym kraju. Piosenka stała się hitem, a za razem przebojem lata w 2002 roku. Wyróżniona została też nagrodą na największym polskim festiwalu muzycznym w Opolu. Grupa muzyczna uzyskała w trakcie swojej działalności wiele nagród, w tym Fryderyki. Najnowsza płyta zespołu Wilki ukazała się 15 kwietnia 2016 roku i zatytułowana jest „Przez dziewczyny”. Piosenka o tym samym tytule promuje cały krążek.

Perfect

Nie jest możliwe, byś nie znał utworów takich jak „Nie płacz Ewka”, „Autobiografia”, „Chcemy być sobą”, czy „Niewiele Ci mogę dać”. Są to bowiem kultowe hity rockowego zespołu Perfect, założonego w 1977 roku w Warszawie, który pomimo dziesięcioletniej przerwy w twórczości w latach 1983 do 1993, reaktywował się i z powodzeniem tworzy do dziś. Ta grupa muzyczna w trakcie swojej działalności odbyła wiele tras koncertowych, nie tylko w Polsce, ale i na terenie całego ziemskiego globu, w tym na terenie północnego kontynentu amerykańskiego, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Początkowo rolę zespołowego wokalisty pełnił Zbigniew Hołdys, który jednak zrezygnował z artystycznej działalności muzycznej w 1992 roku. Po reaktywacji zespołu zastąpił go Grzegorz Markowski, który pełni w nim rolę frontmana do dziś. U progu 2015 roku, zespół Perfect obchodził rocznicę swojej 35 letniej działalności. Z tej okazji na terenie Atlas Areny w Łodzi zorganizowany został koncert jubileuszowy zatytułowany „Niepokonani. 35-lecie Perfectu”, który transmitowany był nawet przez jedną z największych telewizji w Polsce – Polsat. Podczas widowiska oprócz świętującego zespołu wystąpili gościnnie między innymi Igor Herbut z zespołem LemOn oraz Patrycja Markowska, córka wokalisty Perfectu, Grzegorza Markowskiego. Najnowszy album zespołu ukazał się w 2014 roku i był zatytułowany „DaDaDam”, z którego pochodzi uwielbiana przez szeroką rzeszę fanów piosenka „Wszystko ma swój czas”. Krążek rok później pokrył się platyną.

Wiele polskich zespołów ma za sobą długą drogę wypełnioną nie tylko wielkimi sukcesami, ale i gorszymi momentami, a nawet przerwami w muzycznej twórczości. Jednak każdy z nich ma wielką rzeszę oddanych fanów, dla których każdy nowy utwór jest radością. W dzisiejszych czasach bardzo ciężko o autentyczność, nawet w muzyce. Obecne możliwości przeróbki głosu w utworach są stosowane na bardzo szeroką skalę, więc prawdziwą klasę wokalistów lub zespołów muzycznych poznać można praktycznie jedynie w momencie koncertu live. Jeśli wówczas są oni w stanie rozkołysać lub rozbawić publiczność, można ich nazwać prawdziwymi artystami.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz