Niskie tony to podstawa

Audiofile często inwestują w odpowiedniej jakości głośniki niskotonowe. Nazywane są one szczekaczami lub subwooferami i emitują najniższe częstotliwości dźwięku. W muzyce, w której linia basu ma ogromne znaczenie dla całego zestawu rytmicznego i wydźwięku utworu, jego taneczności oraz sile przekazu, odpowiednie ustawienie wartości niskich tonów ma kolosalne znaczenie dla odbioru wszystkich walorów. Subwoofer wchodzi więc w skład większości oferowanych dzisiaj systemów nagłośnienia. Jeśli firma sprzedaje zestaw dwóch głośników do zwykłego stereo, na opakowaniu takiego towaru pojawi się oznaczenie 2.0, jeśli natomiast dodatkowo w opakowaniu znajduje się osobny subwoofer – na opakowaniu pojawi się symbol 2.1. Oczywiście dwukanałowe nagłośnienie w dzisiejszych czasach stosuje się głównie przy komputerach stacjonarnych. Miłośnicy lepszego nagłośnienia nie mają problemów ze znalezieniem na sklepowych półkach profesjonalnych systemów 5.1 czy 7.1, gdzie oprócz głośników centralnych i satelitarnych, które rozmieszcza się w całym pomieszczeniu do odsłuchu, znajduje się także subwoofer.

Trudno wyobrazić sobie prawidłowy odbiór ciekawego koncertu lub filmu w wysokiej jakości high definitione, bez posiadania odpowiedniego systemu nagłośnienia umożliwiającego odsłuchanie wszystkich niuansów w nagłośnieniu. Dlatego zestawy kina domowego to wciąż jedne z najczęściej nabywanych urządzeń audio na rynku, a ponieważ subwoofer stanowi integralną część takiego zestawu, są na rynku dostępne również modele sprzedawane osobno – poza zestawem. Dedykowane są dla melomanów i audiofilów, dla których jakość dźwięku ma najwyższe znaczenie i warte jest każdych inwestycji. Oprócz klasycznego wykorzystania takiego nagłośnienia w odtwarzaniu filmów wysokiej jakości, subwoofer wraz z dobrze skonfigurowanym systemem audio pozwala cieszyć się doskonałą jakością również audycji radiowych, dźwięku z komputerów i urządzeń mobilnych czy starych płyt lub vinyli.

Konfigurowanie i odpowiednie instalowanie złożonych układów wymaga odpowiedniej wiedzy technicznej oraz doświadczenia – zwłaszcza, że samo rozmieszczenie głośników w pomieszczeniu powinno odbywać się zgodnie ze ścisłymi wyliczeniami i wytycznymi. Na rynku nie brakuje jednak firm specjalizujących się nie tylko w budowaniu zindywidualizowanych membran czy głośników na zamówienie, ale również konfigurowaniu systemów audio w domu czy samochodzie klienta. Poza bardzo popularnym zastosowaniem wiedzy inżynieryjnej w instalowaniu audio w domu, przeróbki car-audio stają się coraz popularniejsze. Odbywają się liczne zawody, na których specjaliści od tuningu i car-audio pokazują swoje indywidualne projekty, w których subwoofer odgrywa zawsze kolosalne znaczenie. Przy jeździe samochodem w nawet niedużym tempie, pojawiają się drgania oraz odgłosy otoczenia i samego pojazdu, więc bas staje się tonem, który najbardziej harmonijnie i naturalnie komponuje się z działaniem auta. W dodatku silne basy umożliwiają kierowcy bardzo dobitne zaanonsowanie swojej obecności całemu otoczeniu, co od zawsze miało kolosalne znaczenie w tuningu samochodowym.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz