Przystanek Woodstock

Przystanek Woodstock to festiwal muzyczny istniejący od 1995 roku. Poczynając od 2004, ma on miejsce w Kostrzynie nad Odrą w województwie lubuskim, zaś dawniejsze edycje odbywały się w Czymanowie nad jeziorem Żarnowieckim (rok 1995), Szczecinie (rok 1996), Żarach (lata 1997–1999 i 2001–2003) oraz Lęborku (rok 2000), gdzie zorganizowano tak zwany Dziki Przystanek Woodstock, na który, choć oficjalnie odwołany, przyjechało około tysiąca osób bawiących się mimo braku profesjonalnych wykonawców. Sama nazwa „Przystanek Woodstock” stanowi połączenie i równocześnie nawiązanie do legendarnego festiwalu w Woodstock i ery hippisowskiej oraz znanego serialu telewizyjnego „Przystanek Alaska”. Organem odpowiedzialnym za organizację jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z Jurkiem Owsiakiem na czele. Niezbędne fundusze pochodzą z datków i od sponsorów. Przystanki odbywają się na przełomie lipca i sierpnia. Na potrzeby imprezy budowane są aż cztery sceny: Mała, Duża, Pokojowej Wioski Kryszny oraz ASP.
Pierwszemu Przystankowi przyświecało hasło „Miłość Przyjaźń Muzyka”. W dniach 15-16 lipca 1995 zagrali między innymi Myslovitz, Hurt, IRA czy Urszula. Edycję inauguracyjną udokumentowano na kasecie „Czymanowo ’95. Przystanek Woodstock Live vol. I”.
Główną ideą, w związku z którą zainicjowano Przystanek Woodstock, była i jest forma podziękowania wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za ich pomoc i wkład w charytatywną zbiórkę pieniędzy. Dlatego też wstęp i udział są darmowe. Imprezę uświetniają wykonawcy z całego świata, wśród widzów także znajdują się liczni obcokrajowcy. Uczestniczyć mogą też zespoły, które debiut mają wciąż jeszcze przed sobą. Wystarczy wysłać do Fundacji demo, by otrzymać szansę na występ przed kilkudziesięciotysięczną publicznością. Przystanek Woodstock zrzesza również służby policyjne i medyczne, gdyż policjanci i medycy obsługujący festiwal pochodzą zarówno z Polski, jak i z Niemiec.
Przystanek Woodstock przyciąga dziesiątki tysięcy uczestników, dla których gra rokrocznie kilkadziesiąt zespołów krajowych i zagranicznych. Pomijając sytuacje wyjątkowe, jak na przykład występ zespołu The Prodigy w 2011 roku, zazwyczaj nie ustawia się barierek odseparowujących widzów od sceny. Celem takiego zabiegu jest zmniejszenie dystansu pomiędzy publicznością a artystami. Inny festiwalowy zwyczaj to zaznaczanie flagami na polu namiotowym obszarów, gdzie „mieszkają” reprezentanci poszczególnych krajów. Przestrzegania prawa pilnuje Pokojowy Patrol (wolontariusze) i Niebieski Patrol (profesjonalni ochroniarze) przy wsparciu policji, zaś na terenie imprezy rozmieszcza się tak zwane „Strefy bez %”, wolne od alkoholu. Dodatkowymi atrakcjami, obok muzyki, są wspólne kąpiele błotne możliwe dzięki ogromnemu prysznicowi („grzybkowi”) oraz spotkania ze znanymi postaciami publicznymi (dziennikarzami, ludźmi telewizji, wszelakimi autorytetami), czyli Akademia Sztuk Przepięknych – ASP.
Na Przystanku Woodstock zagrali między innymi: Pidżama Porno, Sweet Noise, Hey, oraz Die Toten Hosen, Helloween, Kiling Joke.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz