Wielbiciele rocka – jak się ubierają?

boy-1379815_1280Style ubierania związane z muzyką były popularne szczególnie wtedy, kiedy dana muzyka święciła triumfy. W latach sześćdziesiątych fani psychodelicznego rocka byli zwykle hippisami, czyli tak zwanymi „dziećmi kwiatami”. Ubierali kolorowe, zwiewne ubrania, często długie spódnice czy spodnie dzwony. Popularne były różnego typu wisiorki i bransoletki, biżuteria musiała być widoczna, jednak najlepiej stworzona samemu. Koraliki, małe wisiorki czy kwiaty we włosach – to wszystko było nieodłącznym atrybutem hippisów. Noszono długie włosy, także u mężczyzn (często mieli oni również bujne brody i wąsy), okulary zwane lenonkami. Często chodzono boso lub w sandałach, jeśli klimat na to pozwalał. Hippisi stawiali na wygodny i funkcjonalny strój, który jednocześnie pomagał w życiu w zgodzie z naturą. Co więcej, ubrania wykonane były z naturalnych i przewiewnych materiałów, często barwione ręcznie czy malowane w różne wzory. Także samo szycie odbywało się często samodzielnie, gdyż wszystko, co hand made było dla hippisów najbardziej wartościowe.
Jeśli chodzi o miłośników hard-rocka i heavy metalu, ich głównym znakiem rozpoznawczym również są długie włosy u mężczyzn, a także koszulki z nadrukami zespołów. „Metale” ubierają się głównie na czarno, okazjonalnie dodając do swojej garderoby dodatki w czerwonym, niebieskim czy srebrnym kolorze. Popularne są jednak także bardzo jasne dżinsy, przecierane lub postrzępione. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni lubią biżuterię z ćwiekami – paski, bransolety, pieszczochy czy wisiorki. Częste są dla nich także skórzane dodatki, głównie w postaci kurtek, tak zwanych ramonesek. Skórzane są nierzadko także spodnie. Dziewczyny w takim stylu lubią ubierać się kobieco, jednak z pazurem, więc nigdy nie zakładają grzecznych stylizacji. W latach osiemdziesiątych butami miłośników hard rocka były białe adidasy, które kontrastowały z ciemnymi ubraniami. Później dopiero popularne stały się glany – ciężkie, wysokie i skórzane buty wojskowe, które noszone są przez wielu cały rok. Obecnie glany są znakiem rozpoznawczym „metali” i często one są jednym z nielicznych wyróżników tego stylu. Teraz bowiem wiele osób, szczególnie mężczyzn, rezygnuje z ozdób i dużej ilości dodatków. Zwykle ubierają oni dżinsy niebieskie lub czarne, koszulkę z nazwą zespołu i glany. W latach osiemdziesiątych długie włosy u mężczyzn często były tapirowane, przykładem może być styl z tamtego okresu muzyków Guns n’ Roses.
Łatwo rozpoznać również miłośników grunge’u, którzy bardzo widoczni byli w latach dziewięćdziesiątych, kiedy ten gatunek był niezwykle popularny. Noszą oni zwykle duże koszule w kratę lub koszule dżinsowe, dżinsy i trampki, głównie conversy. Wzorują się na takich idolach, jak Kurt Cobain, który jest doskonałym przykładem stylu grunge w ubiorze. Włosy mogą być krótkie, półdługie lub długie, jednak nigdy zbyt zadbane. Grunge wyróżnia się bowiem niedbalstwem w ubiorze, lekką niechlujnością. Ten styl charakteryzuje się więc nieco za dużymi ubraniami, ogromnymi t-shirtami czy swetrami. Spodnie powinny być przetarte, z dziurami czy naszywkami.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz