Wyrafinowane instrumenty smyczkowe
Niektóre instrumenty można opanować zdecydowanie mniejszym kosztem, niż inne. Dlatego na wczesnych etapach edukacji muzycznej w szkołach trudno jest od razu wymagać od dziecka, aby perfekcyjnie nauczyło się grać na kontrabasie – instrumencie po prostu bardzo nieporęcznym dla małych muzyków. Inaczej ma się sprawa chociażby z instrumentami klawiszowymi, przy obsługiwaniu których rozmiar grającego dziecka ma drugorzędne znaczenie, a doskonale oswaja ze światem muzyki. Nawet jeśli od najmniejszego dziecko ma być ukierunkowane tak, by w przyszłości to instrumenty smyczkowe były jego dominującym talentem, początek edukacji opierać powinien się na poznaniu absolutnie podstawowych elementów wykształcenia muzycznego – nabycie umiejętności czytania nut. Jest to teoretyczna umiejętność, której wielu znanych i szalenie popularnych twórców muzycznych hitów nie posiadło, a absolwenci nawet najwcześniejszego etapu edukacji muzycznej w szkole mają obowiązek znać. Dlatego zanim dziecko nauczy się po mistrzowski obsługiwać instrumenty smyczkowe, musi przeważnie przejść liczne ćwiczenia, warsztaty i egzaminy z zupełnie innych umiejętności sprawdzających zdolności rytmiczne czy słuch muzyczny. Egzaminy w takich szkołach potrafią być bardzo wymagające, ale osoby mające za sobą taką edukację, z pewnością są w stanie zająć się produkcją muzyki od A do Z.
Przez wielu ludzi instrumenty smyczkowe kojarzone są przede wszystkim z kulturą wyższą, chociażby przez ich szerokie zastosowanie z muzyce klasycznej. Kwartety instrumentalne składające się wyłącznie ze smyczków także spotykane są dość często, ale na imprezach o najwyższej rangi. Nie dziwi więc, że przez długi okres mało który producent muzyczny myślał o poważnym wykorzystaniu możliwości, jakie dają instrumenty smyczkowe w kompozycji typowo tanecznej. Oczywiście powstało wiele ballad i typowo romantycznych wolniejszych utworów, które opiewając miłość lub rozwodząc się nad rozstaniem wykorzystywały melancholijność instrumentów smyczkowych do granic możliwości. O ile jednak instrumenty smyczkowe całkiem dobrze komponują się z muzyką poważną i podbijają nastrój podniosłości, o tyle w muzyce popularnej – zwłaszcza tej tanecznej i klubowej, pojawiły się stosunkowo niedawno. Wszystko za sprawą możliwości, jakie daje dzisiaj reżyseria i edycja dźwięku – także na żywo, w rękach sprawnego DJ’a. Wycinanie ciekawie brzmiących fragmentów z solówki na instrumentach smyczkowych i ich właściwe zapętlenie tak, by pasowało do muzycznego otoczenia, bez wątpienia dodaje kolorytu absolutnie każdemu muzycznemu wykonaniu, jakie może odbyć się na dużej estradzie.
Na pewnym poziomie edukacji instrumenty smyczkowe zaczynają przynosić bez wątpienia bardzo dużo satysfakcji także tym, którzy wybrali je właśnie ze względu na swoje zainteresowanie poważną muzyką. Chociaż nie brakuje miejsca w świecie mainstreamu dla utalentowanych muzyków klasycznych, to jednak turnieje i konkursy muzyczne o międzynarodowej renomie czy udział w nagraniach z najbardziej rozpoznawalnymi orkiestrami czy baletami i operami świata, stanowi zdecydowanie większe wyróżnienie i zapłatę w świecie profesjonalnych muzyków.