Muzyka pop

Muzyka pop to ogólnie mówiąc muzyka popularna, to taki rodzaj muzyki rozrywkowej przeznaczonej do słuchania przez masowego odbiorcę, łatwo przyswajalna. Jej tematyką mogą być między innymi miłość, własne przeżycia, rozterki i uroki życia wykonawcy i innych. Muzyka pop została zapoczątkowana w latach pięćdziesiątych, kiedy to artyści rockandrollowi zaczęli nagrywać melodyjne piosenki, łatwo wpadające w ucho, łatwe w odbiorze za sprawą tanecznej rytmiczności. W zasadzie wszystkie kompozycje muzyczne, które spełniają wymienione warunki można nazwać muzyką pop. Zazwyczaj muzyka pop, która jest tworzona dla przyjemności słuchania, czasem przez odbiorców kojarzona jest z amatorstwem. Nic mylnego, produkcją piosenek zajmują się specjaliści tacy jak kompozytorzy, autorzy tekstów, choreografowie.

Charakterystyka muzyki popowej

Muzyka pop to utwór muzyczny składający się z krótkich partii muzycznych, które grane są na gitarze elektrycznej, utwór o standardowym brzmieniu perkusji, basu i wokalu, z chwytliwym refrenem i połączeniami z innymi stylami muzycznymi.

W 2009 roku Encyklopedia Wydawnictwa Kluszczyński muzykę pop nazwała rytmiczną muzyką instrumentalno-wokalną, o charakterze tanecznym, utrzymaną w tonacji dur, o stosunkowo prostej strukturze rytmicznej jak i melodycznej z zapożyczeniami z różnych stylów muzycznych stworzonej w celu komercyjnym. Zaś encyklopedia wydawnictwa PWN określiła muzykę pop,że może to być każdy rodzaj muzyki rozrywkowej

Rozwój muzyki pop przyczynił się do powstania w jej ramach wielu stylów muzycznych, między innymi takich jak:

– avant-pop

– brit pop

– college rock

– dream pop

– pop symfoniczny

– progressive pop

– psychedelic-pop

– power pop

Ze względu na swój komercyjny nurt, muzyka pop posiada styl country-pop, dance pop, pop metal i pop punk.

Muzyka pop wykształciła także szereg typowych dla siebie zjawisk nieodłącznie związanych z kulturą masową, są to: girlsband, boysband, idol, power play czy przebój (hit).

Poza tym, że muzyka ta jest przyjemna, łatwo się ją zapamiętuje, to słucha się ją wszędzie, a odbiorca przy takiej muzyce relaksuje się np. w samochodzie jadąc do pracy lub pracy.

Wykonawcy muzyki pop po polsku to popularni, znani i lubiani artyści i zespoły, między innymi: Bajm, Ich Troje, Andrzej Piaseczny, Zakopower, Sylwia Grzeszczak, Kombi Ewa Farna, Doda, Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Blue Cafe, Patrycja Markowska i wiele innych. Z zagranicznych wykonawców można wymienić: Celine Dion, Abba, Madonna, Britney Spears, Kylie Minogue, Pet Shop Boys, Roxette, Garou, Spice Girls i inni.

Termin „muzyka popowa” oddzieliła się znaczeniowo od terminu „muzyka rozrywkowa”, gdzie ten ostatni mniej zajmuje się odmianami o silnie rockowym pochodzeniu, ponadto nawiązuje do najbardziej lekkiej odmiany muzyki klasycznej. Dotychczas synonimem muzyki popowej był termin „muzyka estradowa”, a ostatnio muzyka pop została określona jako tak zwany pop tradycyjny lub muzyka środka, z uwagi na określenie popularnej powstałych przed epoką rock’n’rolla stylów muzyki.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz