Bajm – historia i ciekawostki

w-miesiac-zarobi-750-000-zl_22878106Zespół Bajm to jeden z polskich zespołów, który jest szeroko znany w całym kraju. Powstał on w 1978 roku w Lublinie, dzięki inicjatywie wokalistki – Beaty Kozidrak oraz jej brata. Tak naprawdę ich debiut i sława zaczęła się podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w roku 1978. Występując z piosenką “Piechotą do lata” zdobyli ogromną przychylność zarówno jury, jak i słuchaczy.
Nazwa zespołu to tak naprawdę pierwsze litery imion ich członków.

Sam moment powstania zespołu to występ w lubelskim domu kultury. Wtedy to Beacie zostało zaproponowane założenie zespołu przez Andrzeja Pietrasa. Następnie po skompletowaniu całego składu zespół zaczął wspólną pracę nad przygotowywaniem repertuaru. Początkowo zespół brał udział w lokalnych przeglądach i festiwalach odnosząc niemałe sukcesy. Jednak kluczowym występem był występ we wspomnianym wcześniej Opolu, jako debiut. Zajmując drugie miejsce. Zespól szybko zyskał miano gwiazdy i cieszył się ogromnym zainteresowaniem i gronem rosnących fanów. Przełomowym okresem były lata 70. i 80. to wtedy repertuar zespołu nabrał nowego kierunku. Beata gościnnie zaśpiewała na jednej z płyt zespołu Budka Suflera, również pochodzącego z Lublina. Następnie zespół zdobył niemiecką nagrodę dziennikarzy, co przyczyniło się również w znacznym stopniu do ich sukcesu.

Od roku 1984 Bajm zaczął swoimi tekstami odzwierciedlać sytuację w kraju – miały one charakter polityczny i nawiązywały do stanu wojennego. Skład zespołu z roku na rok ulegał zmianie, jednak wokalistka – Beata ciągle pozostawała w szczycie formy i realizowała swoje pasje. Obecnie Bajm posiada wiele znanych przebojów, pochodzących zarówno z początków ich kariery, jak i tych nowszych. Zespół na terenie kraju zdobył ogromne uznanie i królował przez wiele lat na radiowych listach przebojów. Charakterystyczna wokalistka była świetnym liderem grupy i doskonale dbała o wizerunek całego zespołu i robi to po dziś dzień.
Jak każdy zespół również Bajm miewał swoje gorsze okresy, jednak po ciężkiej pracy wracał znów, by podbijać listy przebojów i cieszyć się sławą.

A Ty jakie znasz przeboje zespołu Bajm? Z pewnością jest to Biała armia, Różowa kula, czy Szklanka wody. Barwna wokalistka wiele razy współpracowała z innymi artystami, jednak nigdy nie zapominała o swoim zespole, który przyniósł jej tak ogromną sławę. Do dziś Bajm gra swoje trasy koncertowe po całej Polsce i jest żywo obecny w życiu kulturalnym i artystycznym kraju. Dodatkowo Bajm grało również koncerty w Stanach Zjednoczonych dla mieszkających tam Polaków. Do dziś zespół wydał aż 13 swoich albumów, które cieszyły się ogromną ilością sprzedaży. W 2003 roku zespół otrzymał statuetkę Bursztynowego Słowika, która ukoronowała całokształt ich twórczości. Bajm jest dowodem na to, że dzięki determinacji i sile woli można osiągnąć wszystko. Zespół wiele razy zmieniał swój skład jednak ciągle tworzył jedynie same przeboje, cieszące się rosnącym i znaczącym uznaniem wszystkich swoich słuchaczy oraz osób ze świata muzyki.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz