Czym jest jazz?

music-876923_1280Muzyka jazzowa to szeroka kategoria. Powstała około 1900 roku w Stanach Zjednoczonych, dokładniej w Nowym Orleanie. Łączy w sobie muzykę rozrywkową, artystyczną i ludową.

Jej charakterystyczne cechy to rytm synkopowany i metrum 4/4. Jazz jest szczególnie uwielbiany przez artystów, którzy uwielbiają improwizacje. Dzięki szerokim możliwościom, jakie daje pozwala na różnorodne wykonywanie zarówno partii wokalnych, jak i instrumentalnych. Jazz jest idealną muzyką dla osób, które czują się prawdziwymi artystami i pociąga ich gra głównie ze słuchu. Pozwala na dowolną interpretację wielu utworów.

Charakterystyka gatunku opiera się o trzy podstawowe cechy. Jedną z nich jest swing, czyli istota rytmiki muzyki jazzowej. Pozwala ona wykonawcy lekko i swobodnie podchodzić do rytmu. W teorii jest to podział taktu na nierówne części. Artyści jazzowi to osoby posługujące się w znacznym stopniu improwizacją. Urozmaicają linię melodyczną poprzez przedłużanie dźwięków w sposób trudny do zapisania. Jazz używa również tzw; jam session, która pozwala na zainteresowanie słuchacza. Każde wykonanie i interpretacja danego utworu to niespodziewane momenty, które następują po sobie w dość dynamiczny sposób.
Jazz to połączenie kultury afrykańskiej muzyki ludowej oraz muzyki amerykańsko-europejskiej.
Ludność sprowadzana z Afryki do Ameryki łączyła kulturowe zachowania obu kontynentów. Jeśli chodzi o charakterystykę wokalną jazzu – to wykonywanie partii solowych tzw zapytań i uzyskiwanie odpowiedzi – partie wykonywnae przez chór.

Dzięki napływaniu nowej kultury i mieszaniu jej przyzwyczajeń z europejskimi i amerykańskimi powstał właśnie jazz. Jest to jeden z gatunków, który umożliwia wolne wykonywanie każdego utworu. Obecnie istnieje ogromne dużo przykładów, w których wykorzystanie jazzu zderza się z innymi gatunkami. Interpretacje jazzowe często opierają się na utworach typowych dla popu, czy nawet rocka.

Instrumentami typowymi dla tego rodzaju muzyki jest saksofon, tąbka, czy klawisze. Jeśli interesujesz się muzyką jazzową w szczególny sposób w internecie znajdziesz wiele szczegółowych informacji. Dodatkowo możesz również posłuchać stacji, które grają jedyne ten rodzaj muzyki. Jeśli natomiast chciałbyś po prostu grać, czy śpiewać muzyke jazzową dzisiejsza oferta wyższych uczelni pozwala na realizowanie swoich pasji pod tym względem.
Świetnym przykładem współczesnego artysty jazzowego jest Norah Jones. Nagrała debiutancki album z mieszanką jazzu, soulu i folku, który sprzedał się w ilości 22 milionów egzemplarzy. Kolejnym trafnym przykładem jest Polak Leszek Możdżer. Producent muzyczny i kompozytor, który świetnie odnajduje się w muzyce jazzowej. Na pewno słyszałeś również o Louisie Amstrongu, który urodził się właśnie w Nowym Orleanie. Żywo związany z muzyką jazzową. Pochodził z biednej rodziny, jednak jego talent i umiejętności improwizacji sprawiły, że stał się cenionym trębaczem i wokalistą jazzowym na całym świecie. A wszystko dzięki odrobinie polotu i oryginalności.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz