Pliki muzyczne flac

Jak wiemy muzykę mamy w wielu formatach. Pliki muzyczne flac są rozszerzeniem, który nie mamy pojęcia w czym odtworzyć. Czym się różnią od tradycyjnego mp3? Plik FLAC czyli Free Lossless Audio Codec. Specjalizuje się głównie w przetwarzaniu strumieni audio. Zawiera o wiele mniej miejsca niż nieskompresowany plik WAV. Jednak zawodzą na polu ilości zajętego miejsca na dysku chociażby porównując go z MP3, dlatego sądzę, że rozszerzenie mp3 jeszcze długo nie zostanie wyparte przez żaden inny format.
Pliki muzyczne flac może otwarzać stary dobry Winamp, który ma w sobie taką opcję. Później według własnych wymagań możemy przekonwertować ten plik na znany już nam format mp3. Chociaż wiemy, że mimo małej ilości zajmowanej przez mp3 to przekłada się to często na jakość słuchanej muzyki. Może pliki muzyczne flac są trudno odwtarzane przez niskobudżetowe urządzenia, ale jakość muzyki naprawdę się znacznie różni.
Według niektórych sympatyków warto inwestować w lepszy sprzęt, aby odwtarzać na nich
pliki muzyczne flac, aby lepiej wykorzystać potęgę muzyki. Pliki te cechuje wysoka jakość odtwarzania muzyki i nie są tzw. „upychane” tak jak jest w przypadku plików mp3. Warto podkreślić, że są to pliki tzw. konwersji bezstratnej. Mianowicie chodzi o to, że w takim skompresowanym pliku nie można wychwycić niektórych dźwięków, które z pewnością usłyszymy w kompresji jakiej są poddane pliki muzyczne flac.
Czasami lepiej wydać więcej i zastosować kompresję bezstratną. Różnica jakości jest bardzo duża, dlatego można sobie jakoś wytłumaczyć zainwestowanie w droższy sprzęt. Warto wspomnieć, że w pierwszych latach popularności MP3 nośniki były po prostu drogie. Podobnie jest w przypadku FLAC. Czy w przyszłości można liczyć na to, że nośniki FLAC będą tańsze? Biorąc pod uwagę fakt, że historia lubi się powtarzać to tak z pewnością będzie w przyszłości. Już można zaobserwować, że nośniki danych tanieją z roku na rok.
Nawet jeśli mamy dość napięty budżet to pliki bezstratne kompresowane powinny być pierwszym naszym wyborem. Weźmy pod uwagę, że inwestujemy w sprzęt na kilka lat. Ja osobiście jestem pewna, że przez dłuższy czas pliki FLAC nie wyjdą z użycia. Chyba, że założymy fakt, że w życie wejdzie inny format plików, ale póki co ten jest jednym z najlepszych na chwilę obecną. Zaleta FLAC wynika z jego zalet pozatechnicznych. Warto podkreślić, że on ma dobre wsparcie w oprogramowaniu.
FLAC powinien być naszym oczywistym wyborem. Zakres zastosowań dla innych formatów z bezstratną kompresją oceniamy jako bardzo mały ograniczony do specjalizowanych zastosowań. Pliki FLAC należą do formatów, które są już powszechnie używane. Oczywiście ten format jak najbardziej zasługuje na takie osobiste wyróżnienie. Mam nadzieję, że w przyszłości FLAC będzie najważniejszym formatem audio, bo póki co trzyma się na uboczu z tego względu, że ludzie jeszcze zbyt dużo o nim nie wiedzą oraz o jego możliwościach. Może MP3 jest formatem, który wciąż zajmuje mało miejsca na karcie pamięci, ale może zainwestować w końcu w jakość a nie ilość? Zawsze lepsza jest wyższa jakość odtwarzanej muzyki niż 100 innych takich utworów MP3, ale to moja subiektywna ocena.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz