Off Festival

Zapoczątkowany w 2006 roku Off Festival to cykliczna impreza muzyczna promująca muzykę alternatywną. Pomysłodawcą i dyrektorem jest były wokalista formacji Myslovitz, Artur Rojek.
Ideę wprowadzaną w życie przez Off Festival, oprócz nacisku na muzykę niszową, stanowi ochrona środowiska. Na terenie wydarzenia korzysta się z zasobów energii odnawialnej, praktykuje się również segregację śmieci i korzystanie z biodegradowalnych naczyń. W związku z tymi działaniami na rzecz środowiska w 2013 roku Off Festival otrzymał specjalną nagrodę międzynarodową Green’n’Cleen. Inna nagroda, którą może się poszczycić, to zdobyta w styczniu 2012 roku nagroda European Festival Award za Najlepszy Festiwal Średniej Wielkości. Off Festival okrzyknięto również jednym z dwudziestu najważniejszych festiwali letnich na świecie w roku 2012 według portalu internetowego Pitchfork.
Pierwsza edycja Off Festival odbyła się w 2006 roku, w dniach 18-20 sierpnia, na terenie kąpieliska Słupna w Myślenicach. Prawie cała kwota pozyskana ze sprzedaży biletów została przekazana na cele charytatywne, zaś pozostałe dziesięć procent pokryło koszty organizacji. Artyści występujący na dwóch scenach – dużej i małej – przyciągnęli przeszło dziesięciotysięczny tłum widzów. Szerokie spektrum atrakcji objęło takie gwiazdy jak: Strachy na Lachy, T.Love, Lech Janerka, John Porter, Maria Peszek, Lenny Valentino, Delons, Jacek Lachowicz, Iowa Super Soccer, The Car Is on Fire, Renton, Psychocukier, a także Bang Gang, Sofa Surfers, IAMX i Banco de Gaia. Podczas festiwalu prowadzonego przez dziennikarzy Programu Trzeciego Polskiego Radia (Pawła Kostrzewę i Piotra Stelmacha) wyświetlano także filmy i zachęcano do wstąpienia do wolontariatu akcji charytatywnych. Off Festival cieszył się tak wielką popularnością, iż podjęto decyzję o corocznej kontynuacji tego przedsięwzięcia.
Druga edycja odbyła się w dniach 17-19 sierpnia 2007. Podczas dnia pierwszego wystąpili miedzy innymi: Lao Che, Dezerter, Blue Raincoat, Dick4Dick, Pink Freud, Old Time Radio, General Stillwell, Starzy Singers, Ścianka oraz Low Frequency in Stereo z Norwegii, Architecture in Helsinki z Austrii, Piano Magic z Wielkiej Brytanii. Dzień drugi: 19 Wiosen, O.S.T.R., Tymon & The Transistors, Bassisters Orchestra, Pogodno, Kasia Nosowska, Komety, The Complainer, Kobiety, Cool Kids of Death, Kapela ze Wsi Warszawa oraz wykonawcy Electrelane z Wielkiej Brytanii, Radian z Australii i iLiKETRAiNS z Wielkiej Brytanii. Dzień trzeci to chociażby izraelski zespół Boom Palm.
Edycja trzecia odbyła się w dniach 8-10 sierpnia 2008 w parku Słupna oraz w Kościele Apostołów Piotra i Pawła w Myślenicach. Pojawiła się dodatkowa scena zwana sceną MySpace, gdzie gwiazdy, po zakończeniu swych koncertów, wykonywały utwory w zmienionych, kameralnych aranżacjach. Całą imprezę uświetnili na przykład Iron & Wine, of Montreal, Mogwai, British Sea Power, Caribou, Clinic i Muchy.
Edycja czwarta trwała aż cztery dni, od szóstego do dziewiątego sierpnia 2009, w myślenickim parku Słupna. Przykłady wykonawców: Maria Peszek, The National, Final Fantasy, Lech Janerka i wielu innych.
Edycja piąta z 2010 była pierwszą edycją Off Festiwal, którą przeniesiono do Katowic. Kim Nowak, Voo Voo, Lao Che, Pablopavo i Ludziki oraz O.S.T.R to tylko niektórzy spośród zaproszonych artystów.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz