Rock – muzyka o wielu twarzach

guitar-933580_1280Muzyka rockowa jest jedną z najpopularniejszych na świecie, która łączy pokolenia całych rodzin. Ogólnie słowo rock znaczy w języku angielskim zarówno „skałę”, jak i „kołysanie”. To doskonale opisuje istotę tej muzyki, która jest ostra i łagodna jednocześnie. Rock powstał w Stanach Zjednoczonym w wieku XX, wywodzi się z dwóch innych gatunków: rock and rolla oraz rythm and bluesa. Nazwa rock uznawana jest także za skrót od rock and roll, jednak obecnie są to różne rodzaje muzyki. Istnieje wiele rodzajów tej muzyki, z której każdy miłośnik ostrych brzmień może wybrać ten dla siebie. Wszystkie one bazują jednak na brzmieniu gitary i perkusji. Gitara może byś elektryczna, basowa lub akustyczna, jej brzmienie jest podstawą każdej postaci rocka. W rocku niezwykle istotny jest również śpiew, a także improwizacje podczas grania, w stylu jazzowym. Co więcej, jedną z istotnych cech rocka jest fakt, że tworzony jest w zespołach i trudno odegrać ją bez całego zespołu i wszystkich instrumentów. Mimo tych podobieństw, gatunki rocka różnią się od siebie dość znacznie. Istnieje kilkanaście gatunków rocka i kilkadziesiąt stylów, więc różnorodność tej muzyki jest ogromna. Z połączenia rocka z innymi gatunkami pochodzą także podgatunki, między innymi: blues rock, jazz rock, folk rock, raga rock czy rap rock. Rock jest więc bazą dla wielu artystów, gatunków i styli.
Jednym z gatunków rocka jest rock progresywny (z angielskiego progressive rock, prog rock), czyli taki, który ma ambicje, by być bardziej artystyczną formą muzyki. Wywodzi się on z rocka psychodelicznego popularnego w latach sześćdziesiątych XX wieku, natomiast rock progresywny najpopularniejszy był w latach siedemdziesiątych. Jest to popularny gatunek nadal, jednak powstająca teraz muzyka nazywana jest rockiem neoprogresywnym. Rock progresywny charakteryzuje się długimi utworami, często nawet kilkudziesięciominutowymi, które zmieniają się podczas swojego trwania pod względem rytmu czy harmonii. Jeśli chodzi o muzykę, jest bardzo rockowa, ale z dużą ilością partii wyłącznie instrumentalnych, wykonanych w sposób wirtuozyjny. Teksty natomiast bardzo często łączą się na całej płycie, mają dany temat, ideę – są to tak zwane albumy koncepcyjne czy programowe. Najpopularniejszymi przedstawicielami tej muzyki są Pink Floyd, Genesis (szczególnie na początku), Marillion, Mike Oldfield czy Yes. Rock progresywny również ma swoje podstyle, są nimi na przykład metal progresywny, rock symfoniczny czy rock eksperymentalny. Dzięki tak dużej różnorodności rocka progresywnego, powstało wiele arcydzieł muzycznych, które do dziś uważane są za najpiękniejsze. Przykładem może być płyta Pink Floyd „The dark side of the moon”.
Kolejny popularny gatunek rocka to hard rock, czyli rock o mocnym brzmieniu, bardzo rytmiczny. Tego typu muzyka popularna była szczególnie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Hard rock cechuje się używaniem gitar elektrycznych i perkusji oraz gitarach basowych. Jeśli chodzi o wokal, zwykle jest dość agresywny i bardzo mocny. Utwory są dużo krótsze niż w rocku progresywnym, zwykle bazują na schemacie: intro, zwrotka, refren, solo (zwykle gitarowe lub perkusyjne), refren, zwrotka, refren i tak dalej. Hard rock ewoluował w heavy metal, cięższy i mocniejszy. Najpopularniejsze hardrockowe zespoły to The Rolling Stones, Aerosmith, Guns n’ Roses, Bon Jovi czy AC/DC. Następnym gatunkiem jest grunge, popularny w latach dziewięćdziesiątych. Obecnie mało zespołów tworzy w tym stylu, jednak wtedy przeżywał on prawdziwy boom. Grunge polega na tworzeniu muzyki o zniekształconym brzmieniu gitar (używa się wielu różnych efektów dźwiękowych), bardzo dynamicznej. W tym gatunku bardzo ważne są teksty oraz przesłanie, które niosą. Muzyka i tekst maja być „żywe”. Najpopularniejszym zespołem grungowym jest oczywiście Nirvana. Inne to Alice in Chains oraz Pearl Jam. Grungowcy nazywani są „sceną Seattle”, bo to właśnie tam w latach osiemdziesiątych powstał ten gatunek.
Popularnymi gatunkami muzyki rockowej są również pop-rock i soft-rock. Oba charakteryzują się nieco złagodzoną wersją brzmień gitarowych. W soft rocku dużą rolę odgrywa pianino i instrumenty klawiszowe, natomiast pop rock bazuje na chwytliwej melodii. Artystami, którzy grają soft-rocka, są Queen, Elton John czy Billy Joel. Najpopularniejszy pop-rockowy zespół to natomiast The Beatles (chociaż wiele ich utworów zaliczyć można także do rocka psychodelicznego). Inne to na przykład: Roxette, Alanis Morissette czy Avril Lavigne. Pop-rock często łączy w sobie delikatnie zwrotki i mocne, głośne refreny. Ważnym gatunkiem rocka dla rozwoju tego rodzaju muzyki jest także rock psychodeliczny (psychedelic rock), popularny głównie w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Ideowo związany był z ruchem hippisów, a więc także nazwa nawiązywała do substancji psychotropowych. Muzyka tego typu jest bardzo swobodna, pełna improwizacji i solówek. Często zmienia się rytm i harmonia, a także szybkość grania. Najpopularniejsi artyści tego gatunku to The Doors, Janis Joplin oraz początkowe albumy Pink Floyd.
Istnieje wiele innych odmian rocka, które nie są aż tak popularne, jednak mają swoich zwolenników. Należą do nich: art rock (przedstawiciele to Camel i Yes), rock chrześcijański (niektóre nawet znane zespoły mają w swoim repertuarze piosenki tego nurtu, np. U2), rock awangardowy, glam rock (główny przedstawiciel to David Bowie) czy rap-rock (przykłady to Cypress Hill czy Limp Bizkit). Oczywiście wielu artystów trudno zakwalifikować do wyłącznie jedynego gatunku, gdyż tworzą oni muzykę „nie pod linijkę”. Wielu z nich łączy różne style, tworząc niepowtarzalną całość lub niektóre z utworów w jednym stylu, a kolejne w innym. Mimo tego że podział na gatunki istnieje, czasami warto rozszerzyć horyzonty i nie szufladkować wszystkiego. Dotyczy to głównie sztuki, jaką muzyka niewątpliwie jest.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz