Muzyka rock

Muzyka rock powstała w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych i jest jedną z najpopularniejszych typów muzyki rozrywkowej do dziś. To muzyka wokalno-instrumentalna, która łączy elementy amerykańskiego folkloru muzycznego z graną na instrumentach elektrycznych muzyką bluesową. W sensie społeczno-kulturowym muzyka rock była siłą, która wyrażała bunt młodych pokoleń wobec świata dorosłych. Od lat siedemdziesiątych muzyka rock zaczęła sięgać do form i stylów muzyki poważnej, koncertowej. Zespołom rockowym mogły towarzyszyć orkiestry symfoniczne, chóry albo grupy baletowe. Muzyka rock podczas występów zespołów ma ciekawą oprawę w formie laserów, efektów świetlnych i efektów dymnych.

Na przełomie lat 50-tych i 60-tych najsłynniejszym symbolem rocka stał się Elvis Presley, nazwany królem rock and rolla. Łączył żywiołowość murzyńskiego bluesa z country and western. Najsłynniejszy zespół rockowy świata The Beatles (J. Lennon, P. McCartney, G. Harrison, R. Starr), przełamał stereotypy ( brzmieniowe, melodyczne, harmoniczne) nie tylko rock and rolla, ale całej muzyki rozrywkowej.

Muzyka rock przeżyła prawdziwą rewolucję, kiedy dołączył do niej nurt muzyczny zwany punkrock. To rodzaj muzyki tworzony na żywo w dyskotece przez prezentera miksującego nagrania albo nagrywana w studiu muzycznym ( jak Norbi).

W latach 90-tych popularność zdobył hiphop , który w muzyce tanecznej łączył elementy disco, soul, rap, funk, tworząc swoistą subkulturę wśród młodzieży ( break dance, z deskorolką i graffiti), oraz dołączył elementy jazzu (hip hop jazz).

Dokumentowaniem historii rocka na świecie zajmuje się utworzona w 1983 roku fundacja Rock and Roll Hall of Fame. W 1995 w Cleveland (stan Ohio) powstało R.R.H.F. Centre, tak zwany „kompleks wystawowo-teatralno-biblioteczno-muzealny”, w którym znajduje się największa na świecie powszechnie dostępna kolekcja różnorodnych materiałów związanych z historią i funkcjonowaniem tej muzyki.

W Polsce muzyka rock nazywana „big beatem” pojawiła się na estradach w 1956 roku, ale za jej początek w Polsce przyjęto 1959 rok, kiedy w Gdańsku powstał zespół rockandrollowy Rhythm and Blues i dał początek polskiemu rockowi.

Znane polskie zespoły rockowe to Czerwone Gitary, zespół braci A. i J. Zielińskich Skaldowie, NoToCo P. Janczarskiego i pop folkrockowych Trubadurów, Breakout.

Przebój Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, z 1967 roku wykonany na festiwalu piosenki polskiej w Opolu, sprawił, że Niemen stał się wtedy idolem młodzieży.

Pod koniec lat 70-tych grupa nowych zespołów wystąpiła pod wspólną nazwą Muzyka Młodej Generacji (MMG) i część z nich pozostała na estradzie na dłużej np. Budka Suflera, Kombi, Perfect, Mannam z Korą, Kasa Chorych z R. „Skibą” Skibińskim. Na początku lat 90-tych pojawiła się kolejna generacja muzyków rockowych i poprockowych : zespoły De Mono, Wilki, Hey, T. Love, Myslovitz, O.N.A. Współcześnie rozwój polskiej muzyki rockowej stanął jakby w miejscu, pozostaje nam chyba jedynie słuchanie utworów wykonawców i zespołów muzycznych sprzed lat.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz