Muzyka disco polo

Muzyka disco polo powstała w Polsce w latach 80-tych XX wieku, należy do gatunku muzyki popularnej, której nurtem jest muzyka taneczna. W początkowym okresie swojego istnienia znana była jako muzyka chodnikowa. Największą popularność muzyka disco polo miała w latach 90-tych XX wieku, a następnie w latach 1995-1997 lecz po tym okresie nastąpi spadek popularności tego gatunku i na wiele lat muzyka disco polo zanikła. Ten rodzaj muzyki głównie grany był na weselach i wiejskich zabawach. Zespoły muzyczne wykorzystywały melodramatyczny tekst o nieszczęśliwej miłości lub tekst o charakterze rubasznym. Na powstanie tego gatunku muzyki duży wpływ miały popularne w latach 80-tych w Europie i oczywiście w Polsce podgatunki muzyki disco italo disco i euro disco. Jako pierwszy przedstawiciel tego gatunku był zespół Bayer Full, który powstał w 1984 roku zaś kolejnym zespół Top One (1986r ). W następnych latach powstawały kolejne zespoły wykonujące muzykę i tak na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych zaistniała zespół Atlantis, Akcent, Boys i Fanatic.

Muzyka disco polo cieszyła się największą popularnością w okolicach Białegostoku, Podlasia, Żyrardowa oraz Sochaczewa. Nagrana w 1991 roku piosenka pt. „Mydełko Fa” w wykonaniu Marka Kondrata i Marleny Drozdowskiej, która w pierwotnym założeniu miała być pastiszem muzyki disco polo, została okrzyknięta wielkim przebojem.

Nazwa muzyka disco polo była pomysłem Sławomira Skręta, który stworzył ją w 1993 roku na podobieństwo istniejącego włoskiego stylu muzyki – italo disco. Szybko nazwa muzyka chodnikowa zastąpiona została nową nazwą i szybko zyskiwała popularność masową głównie za sprawą funkcjonujących w obiegu kaset magnetofonowych. W telewizji po raz pierwszy muzyka disco polo została zaprezentowana w 1992 roku w programie pt. Gala Piosenki Chodnikowej i Popularnej. Zaś w 1994 roku muzyka disco polo miała swój stały program w TVP między innymi „Disco Relax” i od 1996 roku w Telewizji Polsat „Disco Polo Live”,w Polonia 1 i TV Polonia oraz w Radiu Eska. Inne media traktowały muzykę disco polo nieprzychylnie, uważały za symbol kiczu i prymitywizm.

Koniec lat 90-tych nie był przychylny tej muzyce, nastąpił jakby jej przesyt i w efekcie spadek popularności. Natomiast zainteresowanie wzbudziła polska muzyka pop, rock oraz hip-hop, a także zagraniczną muzyką dance hip-hop i muzyką elektroniczną. Wkrótce muzyka disco polo zaczęła znikać z anteny Radia Eska, z telewizji TV Polonia i Polonia 1.

Mimo spadku popularności muzyka disco polo po roku 2002 nadal wykonywana była przez niektóre zespoły między innymi zespół Fanatic, Toples, Weekend. Po 2007 roku muzyka disco polo powróciła na ekrany TV i na antenę Polskiego Radia Lublin z audycją pt. „Nie tylko Barachołka”. Od 2011 roku stacja telewizyjna Polo TV wyemitowała programu pt. Disco Polo Live i Disco Relax.

Muzyka disco polo napotykała i chyba nadal napotyka na krytykę zwolenników innych gatunków muzycznych. Dotyczyła ona w szczególności niskiego poziomu wykonania, naiwność tekstów. Pomimo tego muzyka ta doczekała się kilku festiwali muzycznych, największe to: Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej w Ostródzie, Pożegnanie Lata w Iłowie,Disco Hit Festival – Kobylnica, Disco Mazovia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz