Instrumenty w świecie muzyki heavy metalowej

Początki heavy metalu oraz instrumentów wykorzystywanych do jego odgrywania mogą prawdopodobnie być przypisane do wczesnych dni gitary elektrycznej oraz prac wykonanych przez wynalazców i innowatorów takich jak George Beauchamp (wynalazca pierwszej gitary elektrycznej), Adolph Rickenbacker, Paul Barth i Les Paul. Bez ich pracy i niezliczonych nagrywek taki rodzaj muzyki nigdy nie stałby się rzeczywistością, a nawet, jeśli heavy metal byłby kiedykolwiek stworzony byłaby to bardzo inne od dzisiaj nam znanej formy.

Począwszy od wczesnych lat 70-tych i kontynuując do dzisiaj heavy metal jest traktowany jako forma sztuki muzycznej – bardzo głośno granej. Podstawowe instrumenty stosowane w tym gatunku to gitary, bas, wokal i bębny. Wiele różnych odmian gitary można znaleźć w ramach podstawowego zespołu. Strun w nich może być sześciu do siedmiu lub ośmiu – do nawet bardzo dużych, które mogą mieć aż piętnaście strun. Gitary basowe to od 3 do 6 strun i korzystanie z zestawów perkusyjnych od jednego do bardzo dużych i złożonych zestawów, jak ten grany przez Marka Temperato który obejmuje ponad 500 sztuk. Ze względu na charakter heavy metalu strojenie, szybkość i nacisk na rytm jest to coś na co kładzie nacisk większość perkusistów.

Wraz z postępem i rozwojem metalu gra artystów odpowiedzialnych za jego kształtowanie weszła w fazę, w której zaczęli eksperymentować z różnymi dźwiękami. Wczesne stosowanie klawiszy w heavy metalu doprowadziły do powstania instrumentu jakim jest fortepian elektryczny by mógł brzmieć tak jak mnóstwo innych instrumentów w bandzie metalowym, w celu stworzenia spójnej i pełnej orkiestry. Inne wczesne eksperymenty z instrumentami stosowanymi do wytwarzania muzyki metalowej pojawiły się w ramach poczynań zespołu AC / DC który to zdecydował się na włączenie dudy. Ten przykład może być pierwszym przykładem włączenia takiego niezwykłego instrumentu używanego w heavy metalu i była to decyzja członka zespołu Bon Scotta, który grał na dudach jako dziecko.

Od tego momentu społeczność muzyków i fanów stała się bardziej tolerancyjna wobec różnych, „eksperymentalnych” instrumentów w ich muzyce, która w końcu zmieniła się nieco w stylu, który się zrewolucjonizował i na zawsze zmienił „zaakceptowany” zestaw instrumentów w muzyce metalowej. Dokładniej – pojawiła się wtedy druga fala, norweski black metal. Jego korzenie można odnaleźć w thrash metalu i w klimatach tradycyjnej muzyki ludowej Norwegów. W tym czasie większość muzyków metalowych zaczęła eksperymentować z wszystkim co tylko się da – od gitar akustycznych przez harfy, dudy, po właściwie każdy instrument ludowy jaki tylko można sobie wyobrazić. Nowo znaleziona wolność w black metalu pomogła innym, bardziej zamkniętym na styl heavy metalu się rozwijać, jak również pozwoliło to oczywiście współpracować z innymi instrumentami, tworząc nowe nurty.

Dzisiaj prawie każdy metalowy zespół eksperymentuje z brzmieniem chórów, orkiestr, sumeryjskich pełnych dźwięków, sitar, a nawet banjo. Różnorodność jest naprawdę imponująca.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz