Instrumenty perkusyjne dla dzieci

Na naukę gry na instrumentach nigdy nie jest za wcześnie. Naturalnie nie wszystkie dzieci przejawiają jakiekolwiek zainteresowanie w kierunku instrumentów czy śpiewania, niemniej na wczesnych etapach rozwoju obcowanie z muzyką jest bardzo ważne. Rytmika, wrażliwość muzyczna i melodyka, umiejętność zachowania odpowiedniego tempa – to zdolności, które następnie przydają się na wszystkich etapach edukacji. W przedszkolach zajęcia w dużej mierze odbywają się właśnie w towarzystwie muzyki – wspólnego śpiewania, grania i tańczenia. Wtedy wprowadza się instrumenty perkusyjne, gdyż te wymagają wyjątkowego zaangażowania manualnego ze strony dziecka i dzięki temu uczą jednocześnie rytmiki oraz właściwych nawyków motorycznych. Jeśli dziecko przejawia zainteresowanie tym, co dzieje się na zajęciach rytmicznych, warto rozważyć zainwestowanie w bardziej profesjonalny sprzęt aniżeli grające zabawki. Właściwie już czterolatkowie mogą z powodzeniem zasiąść za pierwszym zestawem perkusyjnym.

Oczywiście decydując się na instrumenty perkusyjne dla swojego potomka warto pamiętać o tym, że wszystkie elementy takiego zestawu powinny być dopasowane do niewielkich rozmiarów ich użytkownika. W pewnym momencie bardziej dynamicznego wzrostu konieczne też okazują się dodatkowe inwestycje w nowe, większe bębny. Bez wątpienia to, co przeszkadza w edukacji dorastającego człowieka na dobrego perkusistę, jest przestrzeń, jaką zabierają w pomieszczeniu klasyczne instrumenty perkusyjne – osoby dysponujące dużą piwnicą lub pustym garażem, lub po prostu lokatorzy wielkiego domu jednorodzinnego, nie mają zazwyczaj problemu z wygospodarowaniem takiej przestrzeni. Mieszkańcy bloków, także przez wzgląd na sąsiadów, z pewnością niechętnie rozważają wprowadzenie zestawu perkusyjnego z prawdziwego zdarzenia do swojego mieszkania. Idealnym rozwiązaniem na tę okoliczność mogą okazać się jednak coraz tańsze i popularniejsze elektroniczne instrumenty perkusyjne, które z powodzeniem rozkłada się w ciągu dwudziestu minut i jeszcze szybciej składa się je po treningu czy nagraniu. Zabierają bardzo niewiele miejsca, nawet po rozłożeniu, ponieważ klasyczne elementy zastąpione zostały elektronicznymi płytkami, które ważą niewiele i zabierają minimalną przestrzeń.

Najbardziej charakterystyczny element, jaki posiadają wspólnie te klasyczne i elektroniczne instrumenty perkusyjne to statywy, na których większość elementów pozostaje rozstawiona. Po podłączeniu tych cyfrowych do prądu możliwe jest granie w wielu różnych kombinacjach. Podczas gdy zmiana brzmienia werbla albo talerza w klasycznej perkusji wymaga zainwestowana w nowy talerz lub naciąg, o tyle w cyfrowej perkusji po prostu programuje się inaczej brzmiące elementy. Kolejnym plusem, jaki dają takie nowoczesne instrumenty perkusyjne jest bez wątpienia możliwość podłączenia do nich słuchawek – dzięki temu perkusista sam słyszy wszystko bezbłędnie, a dla jego najbliższego otoczenia dobiegające odgłosy są marginalne. Po podłączeniu takiego sprzętu do dobrego komputera możliwe jest bardzo zaawansowane nagrywanie i edytowanie wszystkich swoich perkusyjnych sesji.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz