Instrumenty dęte w muzyce pop

Wykorzystanie dętych instrumentów w historii muzyki i instrumentaliów jest bardzo szeroko udokumentowanie. Przez bardzo długi okres instrumenty dęte wykorzystywane były przede wszystkim w formie bardzo nośnego i wygodnego w zastosowaniu oraz odczytywaniu sygnalizatora. Czy to podczas bitwy czy na polowaniu, odpowiednio przeszkolony do tego człowiek sygnalizował pobratymcom kolejne działania właśnie wykorzystując do tego celu głośne instrumenty dęte – trąby, rogi czy waltornie. Z czasem i rozwojem muzyki w kierunkach bardziej rozrywkowych chwilowo zapomniano o niesamowitych walorach, jakie od strony estetycznej dodają muzyce bardzo głośne i jednocześnie wesołe instrumenty dęte. Dopiero w erze jazzu oraz późniejszych latach okazało się, że odgłos trąbki czy saksofonu dobrze wkomponowany w utwór jest w stanie zarówno wywołać u słuchaczy gęsią skórkę, jak i skutecznie ściągnąć wszystkich obecnych na parkiet.

Niektóre gatunki muzyczne jak wspomniany już jazz wyjątkowo mocno wypromowały instrumenty dęte, zwłaszcza że Stany Zjednoczone miały w tamtym okresie wielu wybitnych trębaczy. Ale także inne gatunki muzyczne bardzo skutecznie sięgają po instrumenty dęte i skutecznie potrafią wkomponować je w niemal każdy utwór – doskonałym przykładem są wszelkie odmiany reggae, ze szczególnym uwzględnieniem SKA, gdzie bez rytmicznej sekcji dętej nie może być mowy o skocznym i radosnym przeboju. Niewątpliwie w ostatnich latach da się także zauważyć dość częste nawiązywanie do najbardziej klasycznych nurtów gry na instrumentach dętych także przez twórców hitów muzyki popularnej. Zwłaszcza ballady wydają się być nośnym elementem dla tego typu brzmień. Istotne wydaje się być także wykorzystanie, jakie instrumenty dęte znajdują w muzyce elektronicznej. Dzięki mądremu samplowaniu i loopowaniu zgrabnie wygranych fragmentów gry na trąbce czy saksofonie, możliwe jest stworzenie bardzo ciekawej kompozycji, która natychmiast przebije się do radia i poruszy ludzi na parkiecie.

W szkołach muzycznych edukacja z gry na instrumentach tego typu bez wątpienia ma długą historię, ale chętnych do niej jest coraz mniej. Instrumenty dęte wymagają przede wszystkim dużo cierpliwości i trenowania, a także siły. Instrumenty dęte wyjątkowo mocno uzależnione są od siły i wydolności grające na nich muzyka. Ciągłe bardzo energiczne wypuszczanie powietrza musi odbywać się w bardzo rytmiczny i harmonijny sposób, a każde osłabnięcie mięśni czy krótszy oddech przekładają się na nieczystości w brzmieniu czy spóźnienia rytmiczne. Granie na dętych instrumentach z pewnością wymaga dużo determinacji i siły fizycznej, ale jednocześnie pozwala w trakcie koncertu cieszyć się wyjątkowo żywiołową reakcją publiczności na popisy swojej wirtuozerii. W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie tego typu kompozycjami, w których sekcja dęta odgrywa duże znaczenie, a to ponownie stwarza okazje dla młodych i utalentowanych trębaczy czy saksofonistów, którzy do tej pory nie czuli motywacji do aranżowania własnych kompozycji czy szukania zespołu do wspólnego ćwiczenia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz